راههای کسب اطلاعات در بورس-بخش اول

1- کدال (codal)

هریک از شرکت‌های داخل بورس، سالیانه حداقل چهار مجمع برگزار می‌کنند که در آن با توجه به نوع مجمع به بررسی مسائل مربوط می‌پردازند. مجامع عادی سالیانه و فوق العاده از انواع این مجامع است که توسط شرکت‌ها برگزار می‌شود.

در مجمع عادی سالیانه که با گردهمایی سهامداران، مدیران شرکت، بازرسین و حسابرسان در یک مکان خاص که قبلاً به اطلاع همه رسیده برگزار می‌شود، به نقد و بررسی عملکرد مالی و مدیریت شرکت در سال مالی گذشته پرداخته می‌شود. این مجمع حداکثر چهار ماه بعد از پایان سال مالی شرکت برگزار می‌شود و در آن مسائلی همچون تصویب صورتهای مالی، میزان سود تقسیمی و بررسی گزارشات انجام می‌شود. همچنین در مجامعی که هر سه ماه یکبار برگزار می‌شود و اولین آن، در ابتدای سال مالی شرکت انجام می‌شود به پیش بینی سود شرکت در سالجاری پرداخته می‌شود و هر سه ماه یکبار این پیش بینی با توجه به وضعیت شرکت، در مجامع تعدیل می‌شود.

در مجمع فوق العاده نیز مسائلی مهم و اساسی همچون تغییر سال مالی شرکت، تعیین هیئت مدیره جدید، تصمیم گیری در خصوص افزایش سرمایه و انحلال شرکت و تغییر نام و … بررسی می‌شود.

از طرف سازمان بورس اوراق بهادار هر شرکت موظف شده است که کلیه مصوبات مجمع و صورت سود و زیان و دیگر اطلاعات مهم و باارزش خود را از طریقی سامانه‌ای به نام کدال (سامانه اطلاع‌رسانی ناشران) در اختیار عموم مردم بگذارد که منظور از ناشران در اینجا شرکت‌های بورسی و فرابورسی هستند.

آدرس این سامانه www.codal.ir است.

از مهمترین اهداف راه اندازی سامانه کدال می‌توان به موارد زیر هم اشاره کرد:

  • تسریع در ارائه اطلاعات ناشران اوراق بهادار و افشای عمومی آن
  • ایجاد ساز و کاری جهت تسهیل فرایند تهیه و افشای اطلاعات
  • ایجاد ساز و کارهای بهینه و مناسب گزارش گیری و گزارشگری مبتنی بر اصول جهانی جهت فعالان بازار سرمایه
  • فراهم آوردن امکان دسترسی آسان استفاده کنندگان به اطلاعیه‌ها
  • فراهم آوردن امکان نظارت مؤثرتر بر نحوه ارائه و افشای اطلاعات
  • افزایش شفافیت اطلاعاتی از طریق کاهش دوره زمانی تهیه تا انتشار اطلاعات و افزایش دقت در محاسبات و کنترل‌ها
  • افزایش هماهنگی واحدهای درون سازمانی و برون سازمانی و ارتقای سطح اطلاع‌رسانی

یکی از قسمت‌های خوب موجود در سامانه کدال که از بخش سربرگ آن قابل دسترسی است، بخشی است به نام سامانه تدان (سامانه تحلیل داده‌های ناشران).

از آنجایی که فهمیدن بسیاری از اطلاعات منتشر شده برای ناشران ممکن است برای عموم مردم و سهامداران قابل فهم نباشد، سازمان بورس اوراق بهادار ترتیبی اتخاذ کرده است تا در سامانه تدان، اطلاعات منتشر شده توسط مشاوران مورد اعتماد سازمان بورس مورد تحلیل و بررسی قرار گیرد.

این سامانه نقش مهمی در یافتن اطلاعات مورد نیاز و صحیح سهامداران ایفا می‌کند.

2- سایت شرکت‌ها

یکی دیگر از بهترین مکان‌ها برای کسب اطلاعات درباره شرکت‌های بورسی، خود این شرکت‌ها هستند.

برای دسترسی بهتر به آدرس وب سایت شرکت‌های بورسی، در سامانه کدال در قسمت ناشران، نام شرکت، نماد و آدرس اینترنتی آنها آورده شده است.

شما می‌توانید در سایت شرکت‌ها، اطلاعات خوبی اعم از آخرین اخبار، محصولات شرکت و … را مشاهده کنید که نقش مهمی در تصمیم گیری شما درباره خرید سهام آن شرکت دارد.

همچنین برخی از شرکت‌های بورسی دارای خبرنامه هستند که شما با عضویت در آن‌ها می‌توانید از آخرین اخبار شرکت باخبر شوید.

3- پایگاه اطلاع‌رسانی بازار سرمایه ایران (sena)

این پایگاه خبری که آدرس آن www.sena.ir می‌باشد وابسته به سازمان بورس و اوراق بهادار می‌باشد.

در این پایگاه خبری شما می‌توانید آخرین اخبار بازار سرمایه، بورس اوراق بهادار، بورس کالا، فرابورس، بورس انرژی، اخبار بین المللی اقتصادی، اخبار شرکت‌ها و مجامع، کارگزاران و همچنین تحلیل‌های مرتبط با بازار سرمایه و شرکت‌ها را مشاهده کنید.

 در این سایت در بخش آموزش شما می‌توانید مطالب آموزشی خوبی در رابطه با بازار سرمایه را مطالعه کنید و ببینید.

همچنین اگر به دنبال کسب اطلاعات درباره یک شرکت بورسی هستید، می‌توانید در قسمت جستجو، نماد شرکت را جستجو کنید تا آخرین اخبار مرتبط با آن شرکت برای شما آورده شود.

4- شرکت مدیریت فناوری بورس تهران

این سایت که آدرس آن www.tsetmc.com می‌باشد، مهم‌ترین مرجع مشاهده آخرین اطلاعات نماد شرکت‌های بورسی بویژه آخرین قیمت آنها در تابلو بورس می‌باشد. در این سایت شما می‌توانید یک نمای کلی از بازار سرمایه ایران را ببینید.

در صفحه اصلی این سایت در بخش “در یک نگاه” شما می‌توانید اطلاعات مهمی از قبیل شاخص کل، ارزش و حجم معاملات، نمادهای پربیننده بورس و فرابورس و تأثیر آنها در شاخص را مشاهده کنید.

همچنین در سربرگ‌های دیگر سایت از قبیل بورس اوراق بهادار تهران، فرابورس ایران، شبکه کدال، صندوق‌های سرمایه گذاری و بورس کالا، می‌توانید در جریان مشروح آخرین تغییرات در شاخص و قیمت‌ها قرار گیرید.

شما همچنین در این سایت با کلیک روی هر یک از نمادهای بازار سرمایه می‌توانید به صفحه آن نماد بروید و آخرین اطلاعات درباره شرکت را مشاهده کنید.

آخرین قیمت نماد، قیمت پایانی، تعداد، حجم و ارزش معاملات هر روزه نماد، ارزش بازار، بازه‌های قیمتی، تعداد سهام، حجم مبنا، سهام شناور، EPS، P/E، میزان خریدوفروش حقیقی و حقوقی، نمودارهای مختلف، اطلاعات قیمتی نمادهای هم گروه و سابقه معاملاتی نماد از جمله اطلاعاتی هستند که در این صفحه به چشم می‌خورد.

شما همچنین در سربرگ بالای صفحه هر نماد می‌توانید اطلاعات کاملی درباره شرکت از قبیل تولید و فروش، سود و زیان، پرتفوی سرمایه گذاری، تصمیمات مجمع، سهامداران شرکت و … را مشاهده کنید.

گفتنی است شما با کمی تمرین، مشاهده و جستجو در این سایت می‌توانید اطلاعات بسیار خوبی درباره نمادهای بازار سرمایه و کلیات بازار بدست آورید که تأثیر زیادی بر سرمایه گذاری شما دارد. سایت یک قسمت راهنما نیز دارد که می‌توانید برای آموزش بیشتر از آن استفاده کنید.

5- روزنامه‌های اقتصادی

یکی دیگر از راههای کسب اطلاعات درباره بورس، مطالعه روزنامه‌های اقتصادی و یا صفحات اقتصادی روزنامه‌های سراسری است. یادتان باشد هر چقدر اطلاعات اقتصادی شما به روزتر و کاملتر باشد در تصمیم گیری شما درباره معامله و سرمایه گذاری در بازار سرمایه تأثیر بیشتری دارد.

به طور مثال اگر شما خبر افزایش قیمت فلزات را در بازارهای جهانی در یک روزنامه اقتصادی خواندید می‌توانید مطمئن باشید شرکت‌های بورسی که در گروه فلزات فعالیت می‌کنند و صادرات دارند قطعاً با افزایش سود همراه خواهند بود و سرمایه گذاری بر روی آنها توجیه دارد. البته این مساله به زمان مناسب برای سرمایه گذاری هم بستگی دارد که کمی جلوتر به آن اشاره می‌کنیم.

خوشبختانه امروزه با گسترش اینترنت، روزنامه‌های سراسری در هر گوشه کشور در دسترس همه قرار دارد و می‌توان با مطالعه آنها از اخبار و تحلیل‌ها به خوبی استفاده کرد.

ابرار اقتصادی، تجارت، جهان صنعت، دنیای اقتصاد، عصر اقتصاد، صنعت معدن تجارت، آسیا، کسب و کار و … تعدادی از روزنامه‌های اقتصادی کشور هستند.

پاسخ دهید