شش راهکار موثر برای حذف عادت های بد

شش راهکار موثر برای حذف عادت های بد

دارن هاردی در کتاب اثر مرکب می فرماید: هر چه عادتهای ما قدیمی تر باشد، نیاز به تلاش بیشتری برای از بین بردن آنها می باشد. هر چقدر ریشه آنها در وجود شما قوی تر باشد از ریشه زدن اونها سخت تر است. بعضی از این عادتهای بد اینقدر ریشه های آنها بزرگ شده اند و عمیق شدند که شما برای از بین بردن آنها گاهی مردد می شوید.

جمله ای از ارسطو هست که میگه ما انسانها تکرار همون چیزهایی هستیم که انجام میدیم.

بسیاری از عادتهای ما سبب می شوند که ما انرژی کمتری برای فعالیت های روزمره خود داشته باشیم. برای مثال هر انسانی در هر روز 16 ساعت وقت مفید می تواند داشته باشد. حالا در نظر بگیرید که اگر شما یه سری عادتهای بد داشته باشید چند ساعت وقت مفیده ما رو می تونه بگیره و چقدر دوباره روی اون وقتهای مفید ما می تونه تاثیر بزاره. برای مثال کسی که معتاده شاید روزی 2 ساعت صرف اعتیادش کنه و تایم مفید روزانه شما فرضا بشه 14 ساعت. اما آیا اون فرد اون انرژی لازم رو داره واسه اون 14 ساعتش. قطعا نه…

عادتهای بد علاوه براین که سبب اتلاف وقت میشن باعث از بین رفتن انرژی لازم واسه ساعتهای مفید باقیمانده شما هم میشن.

باید سعی کنیم عادتهای منفی خودمون رو به عادتهای مثبت خوب تبدیل کنیم. چرا بعضی افراد عادت کرده اند هر روز به ورزش بروند ولی بعضی افراد بارها تصمیم می گیرند که ورزش رو شروع کنند ولی باز نمی تونن. علت چیه؟ آیا جز اینه که عادتهای بد اجازه فعالیت به افراد رو نمی دن و باعث میشن شما عادت خوب نداشته باشید.

ما به شما 6 راهکار معرفی می کنیم که قطعا تو ترک هر عادت بدی می تونه موثر باشه.

راهکار اول: پیدا کردن سلاح نابودی

فهرستی از عادتهای بد خود را یادداشت کنید و در کنار آن چند اسلحه که می تواند این عادت ها را از بین ببرد را یادداشت کنید و سعی کنید از این اسلحه ها برای حذف عادت بد استفاده کنید. برای مثال دو عادت بد را که ممکن است از دید شما و ما بد باشد را لیست می کنیم.

  • من زیاد تلویزیون تماشا می کنم و متوسط اون روزی 4 ساعته. اسلحه این عادت بد چه می تونه باشه؟
  • من در طول روز ساعتهای زیادی رو در شبکه های اجتماعی مثل تلگرام و اینستاگرام هستم. برای مثال فقط روزی دو ساعت پست های مربوط به آشپزی رو می بینم. یا محیطش جذابه طوری که نمی تونم به راحتی بیرون بیام. خوندن مسائل مسخره ای که هیچ تاثیری تو زندگی شما نداره و فقط وقتتون رو پر می کنه.

ما دو مورد رو مثال زدیم و موردهای بسیاری هستند که شما از اونها در مورد خودتون آگاهید. اسلحه نابودی و کاهش هر عادت رو واسه خودتون لیست کنید و خودتون رو ملزم به اون کنید.

2- ایجاد خانه تکانی

محققان خوردن یک لیوان قهوه را معادل 5 لیوان چای می دانند. اگر به خوردن قهوه عادت کرده اید و فکر می کنید تاثیر بدی بر روی شما (فرضا برای خواب) دارد. اولین راهکار برای آن این است که شما قهوه ساز را بردارید تا تمایل به قهوه در شما کمتر شود. اگه می خواید وزنتون کم بشه و سالمتر غذا بخورید منوط به این هست که داخل یخچالتون هم از غذای سالم پر باشه و نه غذای غیر مفید. خانه تکانی قطعا یه راهکار موثر برای حذف عادتهای بد شما می تونه باشه.

3- فرار کردن از دام لذت های آنی

بسیاری از موارد هستند که لذتهای بسیاری به شما در آن واحد می دهند ولی خطرات و مضرات بسیاری برای شما دارند. برای مثال خوردن فست فود مثل همبرگر بسیار لذت بخش است ولی در دراز مدت می تواند باعث مشکلات بسیاری فرضا برای مشکلات قلبی و … برای شما شود. یا مثلا دوستی بود که عادت داشت هر روز بعد از کارش بستنی مخصوص با خامه و شکلات فراوان سفارش دهد و کلا به مصرف شیرینی جات علاقه فراوانی داشت. تقریبا بعد از مدت چند ماه متوجه شد که قندش بسیار بالا رفته است. یا فرضی که معتاد است در لحظه مصرف لذت بسیار زیادی می برد اما باید از دام لذت های آنی خودمان را خلاص کنیم چرا که تاثیر بسیاری دارد. موارد بسیاری از این لذتهای آنی هستند که تاثیر اونها در دراز مدت بسیار بد است مثل مشاهده تلویزیون به طور متناوب و…

4- ایجاد یک جایگزین

ابتدا صحبت کردیم که عادتهای بد رو لیست کنید. این کار خیلی مهمه. هر چقدر هم که بگین عادتهای بدم رو می دونم و روشون کنترل دارم فایده نداره. اونها حتما باید توی لیست بیان. این که در روز چقدر نوشابه می خورید، این که چرا لباسهایتان را در هنگام بیرون رفتن مرتب نمی کنید و یا به ظاهر خود کمتر رسیدگی می کنید… پس از لیست کردن عادتهای بد لازمه واسه اونها یک جایگزین پیدا کنید.

حالا قهوه رو با خانه تکانی حذف کردین اما جایگزینش چیه؟

تصمیم گرفتین کمتر تلویزیون نگاه کنید و اسحله مخربش رو فهمیدین اما چه جایگزینی واسش دارین؟

این بخش دقیقا به خود شما بستگی داره اما بهترین راهکار اینه که فرضا روز قبل خودتون رو به خاطر بیارین و فکر کنید که روز قبل چند ساعت رو بیهوده گذروندین اونها رو لیست کنید و بعد در نظر بگیرین چه کارهایی رو می تونستید جایگزین کنید تا حس بهتری الان داشتید. برای مثال به جای خوردن چیپس شاید استفاده از میوه بهتر بود. یا برای تماشای تلویزیون شاید کمی ورزش در پارک مناسب تر بود. یا به جای خوردن غذای چرب شاید امتحان کردن غذای سالم حس بهتری می داد. حتما امتحان کنید این روش رو واسه حذف عادتهای بد و تاثیر اون رو ببینید.

5- یک فرد پایه پیدا کنید

بعضی وقتها طرف انگیزه لازم برای کاری مفید رو نداره. بارها تصمیم گرفته بره ورزش اما بعد دو روز اون رو ترک کرده. یکی از بهترین راهکارها این هست که حتما دنبال نفری بگردین که به شما انگیزه بده، شما رو هل بده و باعث بشه نسبت به خودتون مسئولیت پذیرتر باشین شما هم سعی کنید تا عادتهای خوب رو در خودتون رشد بدین تا بتونید زحمات اون فرد رو جبران کنید. استفاده از یک همراه خوب مثل دوست و همسر در پیاده روی، رفتن به باشگاه، خوندن کتاب های انگیزشی می تونه عالی باشه. پیدا کردن یک فرد پایه روش خوبی واسه حذف عادتهای بد می تونه میشه.

6- کارها رو آسان کنید

بعضی رفتارها رو باید به تدریج بهبود ببخشین. برای مثال وقتی به استخر می روید شاید بهترین راه اینه که اول آرام و آهسته با پا وارد شوید و سپس به داخل آب شیرجه بزنید تا اینکه یک دفعه به داخل آب بپرید. اول عمق آب و سردی و گرمی اون رو حس کنید و سپس شیرجه بزنید. این دقیقا مصداق اثر مرکب در زندگی هست که میگه قرار نیست عادتهای بد رو یکدفعه نابود کنیم. قرار نیست یک دفعه سیگار ترک بشه، بلکه بهتر زمینه سازی بشه و راهکار واسش چید تا کم کم بشه اونو اصلاح کرد و ترکش کرد.

پاسخ دهید