شرکت در مجامع عادی شرکتها

آیا در مجامع عادی شرکتها، شرکت کنیم؟

عموما برای تازه واردان در بورس واژه مجمع شرکتها زیاد آشنا نیست و برای آنها مجامع عادی و فوق العاده ابهام های زیادی دارد، سعی می کنیم در بحثی جداگانه به مجامع فوق العاده شرکتها بپردازیم.

روش های کسب سود در بازار سرمایه

قبل از آنکه بخواهیم بیشتر این قضیه را باز کنیم که آیا در مجامع عادی سالیانه شرکت کنیم یا خیر، باید گفت که اصولا دو روش برای کسب سود از بازار سرمایه هست که روش اول کسب سود از نوسانات قیمت سهم است که نیاز به تحلیل تکنیکال، بنیادی و تابلوخوانی دارد که مورد بحث ما نیست. اما روش دوم کسب سود از مجامع عادی سالیانه شرکتها هست، آن هم شرکتهایی که سودده هستند و معمولا بخشی از سود خود را تقسیم می کنند. خیلی از افراد هستند که در فصل مجامع وارد شرکتهایی می شوند که سود تقسیمی خوبی دارند، که این روش هم یک روش خیلی خوب و موثر برای کسب سود از بازار سرمایه است.

چه موقع سود شرکتها در مجمع نصیب ما می شود؟

لازم به ذکر است که در مجامع عالی سالیانه هست که شرکتها تصمیم به پرداخت سود به سهامداران خود می کنند و میزان دقیق تقسیمی این سود براساس درصدی از سود شرکت مشخص می شود، بنابراین اگر سهامداری می خواهد از سود تقسیمی شرکتها بهره ببرد، بهتر است که فقط یک روز قبل مجمع وارد سهام شرکت شود و البته می تواند در همان روز بازگشایی سهام بعد از مجمع خروج بزند.

تعریف EPS و DPS

اما نکته ای که مهم است، این می باشد که شرکتها تا چه درصدی از سود را پرداخت می کنند، حداقل سود تقسیمی برای پرداخت به سهامدار  طبق قانون تجارت 10 درصد می باشد. به سود سالانه شرکت به ازای هر سهم اصطلاحا EPS و به سود تقسیمی شرکت به هر سهم هم، اصطلاحا DPS می گویند.

تاریخ پرداخت سود شرکتها

همچنین شرکتها طبق قانون تجارت باید حداکثر تا 8 ماه بعد از مجمع، سود تصویب شده تقسیمی را به سهامداران خود بدهند.

تاثیر سود تقسیمی بر قیمت سهام شرکت

اما سوالی که مطرح هست، این می باشد که این سود تقسیمی چه اثری روی قیمت سهم می گذارد که با ذکر یک مثال آن را باز می کنیم. فرض کنید قیمت یک سهم قبل از مجمع 200 تومان هست و سهام شرکت با قیمت 200 تومان به مجمع می رود. در مجمع سود سالیانه شرکت 50 تومان است که شرکت تصمیم می گیرد 50 درصد این مبلغ را که معادل 25 تومان سود هر سهم می شود را به عنوان سود به سهامداران خود بدهد، البته کی؟؟؟ شرکت تصمیم می گیرد این سود را بعد از 4 ماه بعد از مجمع به افراد بدهد. حال اگر فردی 100000 هزار سهم از این شرکت داشته باشد، بعد از 4 ماه مبلغ 25000000 تومان سود حاصله از مجمع تقسیم سود به این فرد تعلق می گیرد، اما قیمت سهم بعد از مجمع در اولین روز بازگشایی 175 تومان بدون دامنه نوسان باز می شود و 25 تومان سودی که قرار است 4 ماه بعد پرداخت شود، همان اول از قیمت کم می شود. اما معمولا به واسطه گپی که بین 200 و 175 تومان ایجاد می شود، این فاصله خالی خیلی سریع در روزهای بعد در بازار صعودی پر می شود و قیمت سهم به مقادیر بیشتر از 200 تومان می رسد.

برخی نکات برای مجامع عادی سالیانه شرکتها

  • البته این که شرکت چه موقع قصد پرداخت سود را دارد، در مجمع شرکت مشخص می شود و قبل از مجمع اصلا مشخص نیست. همچنین میزان درصد سود سالیانه شرکت که باید تقسیم شود هم در مجمع تصمیم گیری می شود. اما این که مجمع عادی سالیانه شرکتها چه تاریخی هست را می توان قبل از مجمع پیدا کرد. معمولا شرکتها حداکثر 10 روز قبل مجمع مجازند که آگهی مجمع سالیانه خودشان را در سایت کدال ثبت نمایند.
  • همچنین سایتهای مثل ره آورد 365 هم می توانند کمک خوبی برای شما باشند و اطلاعات خوبی را به شما در مورد تاریخ برگزاری مجمع بدهند.
  • البته چک کردن تاریخچه یک شرکت هم می تواند به شما در بررسی درصد سود تقسیمی و اینکه چه زمانی این سود را می دهند بسیار کمک کند.
  • البته یک نکته هم باید مد نظر قرار بگیرد، که برخی شرکتها ممکن است با اینکه سود آوردی خوبی داشته اند، سودی تقسیم نکنند و این سودها را به سود انباشته بدل کنند که بعدها برای افزایش سرمایه می تواند موثر باشد، برای مثال شرکت دبالک در سال 98 سودی در مجمع تقسیم نکرد و در عوض 100 درصد افزایش سرمایه از محل انباشته را به تصویب رساند. 

پاسخ دهید