پنج عامل برای تبدیل شدن به فروشنده برتر

پنج عامل برای تبدیل شدن به فروشنده برتر

در این مقاله پنج عاملی که می تواند منجر به افزایش فروش در کسب و کار شما شود بررسی شده است. البته این پنج عامل بسته به این که نوع کسب و کار شما چیست (خدماتی، تولیدی، فروشنده کالا) می تواند کمی تفاوت با هم داشته باشند. استفاده از این پنج عامل سبب می شود در کسب و کار خود تبدیل به یک فروشنده برتر شوید.

1- میزان دانش شما

میزان دانش شما در مورد محصولی که می فروشید می تواند یکی از عوامل اصلی فروش باشد و شما بدون این دانش احتمالا هیچ موفقیتی در فروش نخواهید داشت. منظور از شناخت محصول توسط فروشنده صرفا کسب اطلاعات در زمینه فروش کالاهایی که مشتری از آنها شناخت دارد (مثل چیپس و پفک) نیست.

یک فروشنده برتر تمامی اطلاعات ریز و درشت محصول خود و خدماتش را می داند. پس سعی کنید متخصص کسب و کار خودتون شوید. مهم نیست کسب و کار شما چیست، همین که مشتری حس کند شما دارای اطلاعات بسیاری در زمینه کاری خود دارید برای او یک پوئن فوق العاده است.

داشتن اطلاعات کافی به شما اعتماد به نفس بالایی می دهد. البته داشتن بروشور و کاتالوگ برای داشتن اطلاعات شما نیز می تواند برای جذب مشتری برای مراجعات بعدی بسیار موثر باشد. بنابراین میزان دانش شما کمک زیادی به شما برای تبدیل شدن به یک فروشنده برتر خواهد داشت.

2-شناخت مشتری

شناخت مشتری می تواند یکی از راههای افزایش فروش بیشتر باشد و شما را در مسیر تبدیل شدن به یک فروشنده برتر یاری رساند. بعد از شناخت محصول قطعا بهترین راه می تواند شناخت مشتری است.

باید وقت و انرژی خود برای فروش را بر روی همه افراد قرار دهیم یا می شود جامعه هدف مشخصی را در نظر گرفت. برای اینکه مشتری خود را اول خوب بشناسید اول محصول خود را بهتر بشناسید.

محصول شما برای چه قشری از افراد جامعه هست، پیر یا جوان، خانم یا آقا و یا برای شغلهای خاصی هست. برای اینکه به جایگاه یک فروشنده برتر فروش در حوزه کاری خود برسید بررسی کنید مشتری شما در کجا قرار دارد و چه ویژگی دارد که کار شما بسیار راحت می شود. شما چه مشکلی را از دوش مشتری می توانید بردارید یا چه خدماتی دارید که کار را برای مشتری آسان تر کند. مشتری چه جایگزینی می تواند برای محصول شما داشته باشد.

پس از اینکه این سوالات را از خود پرسیدید و فهمیدید باید روی چه قشری کار کنید و در کجا دنبال مشتری بگردید و علت نیاز مشتری را فهمیدید خیلی راحتتر می توانید مشتریان مناسب را از مشتریان نامناسب همان اول تفکیک و جدا کنید.

3- ظاهر و باطن آراسته

وقتی اولین بار یک مشتری به مغازه فروشنده می رود اولین چیزی که مشتری می بینه ظاهره فرد هست و دومین چیز می تونه برخورد موثر مشتری باشه. ظاهر شما می تونه خیلی در مخاطب تاثیرگزار باشه. نوع لباس شما، حتی رنگ بندی اون و … می تونه همه از دلایل یک فروش موفق باشه، بنابراین به ظاهر و آراستگی خودتون اهمیت بدین این باعث میشه مشتری شما رو بیشتر جدی بگیره و به حرف شما بیشتر احترام بزاره و یکی از راهها برای تبدیل شدن به یه فروشنده برتر در مسیر کسب و کارتون است.

منظورمون از باطن آهسته برخورد شما می باشد که این برخورد باید در نهایت احترام به مشتری باشه و در این بین لبخند زدن در حین صحبت خیلی موثر هست. یادتون باشه مشتری خیلی وقت نداره و خیلی صبور نیست و شما باید در کمترین زمان ممکن تاثیر خودتون رو روی مشتری بزارید. همچنین یک فروشنده موفق می داند قبل از فروش خدمات و کالای خود باید نظرات و درد دل های مشتری را در نهایت ادب و احترام خوب گوش کند و پاسخ های مناسبی برای هر یک از نظرات مشتری داشته باشد.

البته برای مشتری قیمت کالا و خدمات هم می تواند گاهی اوقات تاثیرگذار باشد. اما اگر کیفیت خدمات رسانی شما خوب باشد هر چند کمی قیمت شما بالاتر هم باشد خیلی از مشتریان تصمیم می گیرند باز از شما خرید کنند. برای مثال می توان به فروشگاه اینترنتی دیجی کالا و وبسایت ژاکت اشاره نمود. بنابراین سعی کنید در نظر مشتری خود تاثیرگذار به نظر برسید حتی اگر مشتری شما را نمی تواند ببیند (فروش مجازی).

4-صداقت

صداقت داشتن در فروشندگی جایگاه زیادی دارد. امروزه مشتریان از افراد زیادی گزیده شده اند و مشتری به محض اینکه حس کند در کلام شما مبالغه وجود دارد و یا شما صادق نیستید از شما و محصول شما روی گردانی می کند. بنابراین تمامی اطلاعات درست را به مشتری بدهید و تصمیم گیری را بر عهده مشتری قرار دهید تا خود تصمیم بگیرد.

حتی اگر با دادن اطلاعات درست سبب شوید مشتری از شما خرید نکند، یادتان باشد درست است که هدف شما فروش است اما به فکر صرفا یک رابطه کوتاه مدت نباشید و با صداقت کامل مشتری را برای خرید در آینده ترغیب کنید. یادتان باشد در مسیر تبدیل شدن به یک فروشنده برتر، صداقت را فراموش نکنید.

5- پیگیری

اگر با بازاریابی شبکه ای آشنا باشید احتمالا واژه فالو را شنیده اید که می گویند پیگیری پیگیری پیگیری یا فالو فالو فالو. فالو احتمال به بار نشستن فرایند فروش را به شدت افزایش می دهد. اما در خیلی کسب و کارها مشتری شما گذری هست و امکان دریافت اطلاعاتی از مشتری نیست.

اما در خیلی از کسب و کارها شما اطلاعات مشتری را دارید. برای مثال شما یک وبسایت دارید و مشتری قبلا با ثبت اطلاعاتی مثل موبایل و ایمیل خود به شما سر نخ را داده، در اینجا کار راحت است. در صورت داشتن اطلاعات مشتری سعی کنید هر از چند گاهی به مشتری خود تماس گرفته، ایمیل بزنید و به سوالات آنها جواب بدهید، این کار (پیگیری) در فرآیند فروش بسیار موثر است.

پاسخ دهید