داشتن استراتژی در حق تقدم ها

داشتن استراتژی در حق تقدم ها

حق تقدم سهم که حاصل افزایش سرمایه هست به پرتفوی هر فردی که آن سهم را قبل مجمع افزایش سرمایه خریده است، اضافه می شود. هر فردی 2 ماه فرصت دارد تا یکی از سه کار زیر را انجام دهد.

برنامه ای برای حق تقدم ها

  1. به ازای هر حق تقدمی که در پرتقو دارید صد تومان به حساب شرکت واریز کنید و به شرکت اطلاع بدین در این صورت بعد از چند ماه از پایان مهلت حق تقدم ها، حق تقدم شما تبدیل به سهم اصلی می شود (فرضا رتکوح به رتکو تبدیل می شود).

  2. راه دومی که می توان انجام داد این است که حق تقدم خودتان را طی معاملات عادی به فروش برسانید. دقت کنید حق تقدم معمولا باید 100 تومان کمتر از سهم اصلی باشد اما معمولا این فاصله کمی بیشتر است چرا که باید حق تقدم جذاب به نظر برسد.
    اما نکته ای لازم است به آن اشاره شود که میزان نوسان حق تقدم پس از بازگشایی که براساس عرضه و تقاضا هست بعد از آن دارای محدودیت 10 درصد هست و این برای سهم اصلی در بورس 5 درصد هست. البته برای بازار پایه سهم اصلی همان 10 درصد هست در حال حاضر. پس میزان نوسان برای حق تقدم بیشتر است نسبت به سهم اصلی. برای مثال میزان نوسان حق تقدم نماد رتکو با نام رتکوح برابر با 10 درصد و این برای خود نماد رتکو 5 درصد است.
    اما با یک مثال خرید و فروش در حق تقدم ها را بررسی می کنیم. در تاریخ 21 فروردین 98 حق تقدم سهام رتکو با 85 درصد افزایش نسبت به حق تقدم قبلی بازگشایی شد. اولین تاثیری که این حق تقدم گذاشت روی خود نماد رتکو بود و باعث شد نماد اصلی که چند روز با صف خرید مواجه بود به یک باره با فشار عرضه این نماد صف فروش شود و در ادامه این صف فروش چند روز ادامه پیدا کرد تا وضعیت در نماد اصلی و حق تقدم به حالت متعادل برسد. اما در کل معمولا در روز عرضه حق تقدم بسته به قیمت باز شدن اون به خاطر اضافه شدن عرضه هر دو سهم با کاهش قیمت روبرو می شوند. البته این گفته نیاز به بررسی بیشتر دارد و در بعضی اوقات استثنا هم وجود دارد.

  3. اما سومین کاری که می تونید بکنید صد تومن رو واریز نکنید حق تقدم رو هم نفروشید و بعد از بسته شدن چند ماه بعد حق تقدم شما میشه حق تقدم استفاده نشده و بر حسب قیمت روز سهم، سهامدار عمده قیمتی که توسط بورس و شرکت تعیین میشه حق تقدم استفاده نشده شما رو میخره که این گزینه به دلیل انباشت سرمایه توصیه نمی شه. بسته به برنامه شرکت ها حق تقدم می تواند در زمان زودتر و یا دیرتری تبدیل به سهام اصلی می شود.
    در راه حل دوم شما کنترل بیشتری روی حق تقدم خود دارید.

پاسخ دهید