اهمیت داشتن اطلاعات در بورس

اهمیت داشتن اطلاعات در بورس

“اطلاعات ارزشمندترین دارایی در بازار سرمایه است”.

پس طی مراحل اولیه، حال اولین چیزی که یک سهامدار بازار سرمایه به آن نیاز دارد، اطلاعات است. یافتن اطلاعات درست رمز موفقیت شما در بورس است و این چیزی است که اکثر سهامداران از آن غافل هستند.

اکثر سهامداران تنها وقتی از اطلاعات باخبر می‌شوند که صفهای خرید و فروش برای یک نماد تشکیل شده و آنها به طور هیجانی در صف قرار می‌گیرند در صورتیکه افرادی زرنگ‌تر و باهوش‌تر قبل از آنها از اخبار خوب یا بد درباره یک سهم مطلع شده‌اند.

حال سؤال اینست که اطلاعات خوب، چه اطلاعاتی است و از آن مهمتر چگونه باید این اطلاعات را بدست آورد؟

ویژگی‌های اطلاعات مفید در بورس

  • معتبر و قابل اتکا باشد: به همان اندازه که اطلاعات صحیح و معتبر می‌تواند در موفقیت سرمایه‌گذاری مؤثر باشد، اطلاعات نادرست یا شایعات می‌تواند ریسک سرمایه‌گذاری را افزایش دهد. فرض کنید سرمایه‌گذاری با شنیدن شایعه افزایش قیمت خودرو و امید به اینکه این افزایش، موجب سودآوری قیمت سهام شرکت‌های خودروساز می‌شود، اقدام به خرید سهام آنها، آنهم با قیمتی بالاتر از ارزش واقعی سهم می‌کند، حال اگر مشخص شود این شایعه صحت نداشته و قیمت خودرو قرار نیست افزایش داشته باشد، چه اتفاقی رخ خواهد داد؟
  • جامـع باشددر مثال قبل، فرض کنید خبر افزایش قیمت خودرو، خبر صحیحی است، اما اگر هزینه‌های شرکت خودروساز هم افزایش یافته باشد، افزایش قیمت خودرو در مجموع تأثیر زیادی در سودآوری شرکت نخواهد داشت. حال اگر سرمایه‌گذار در خرید سهام شرکت، صرفاً به موضوع افزایش قیمت خودرو توجه کند و افزایش هزینه‌ها را درنظر نگیرد، آیا تصمیم صحیحی گرفته است؟ قطعاً نه.
  • به‌روز باشداطلاعات هرچند معتبـر و جامـع باشد، باید به لحظه مورد استفاده قرار گیـرد. فرض کنید شرکت خودروساز، اطلاعات مربوط به افزایش قیمت خودروهای خود را رسماً منتشر و اعلام کرده است که با این افزایش، سود شرکت نیز افزایش خواهد یافت.
  • مرتبط باشد: بعضاً مشاهده می‌شود که سرمایه‌گذاران از روی هیجانات حاکم بر بازار، اطلاعات نامرتبط را ملاک تصمیم‌گیری قرار می‌دهند. مثلاً ممکن است افزایش نرخ ارز هیچ تأثیری بر شرکتی که هم مواد اولیه‌اش در داخل کشور تأمین می‌شود و هم محصولاتش در داخل کشور فروخته می‌شود، نداشته باشد؛ بنابراین لازم است سرمایه‌گذاران به این موضوع توجه داشته باشند که اطلاعات منتشر شده تا چه اندازه می‌تواند بر ارزش سهام شرکت تأثیر داشتـه باشد.

پاسخ دهید