راهنمای نقشه ذهنی

راهنمای نقشه ذهنی

در دوره جدید اولین بار تونی بوزان بود که استفاده از نقشه ذهنی را گسترش داد و توانست کتابهایی را در این زمینه به نگارش در بیاورد که ترجمه بسیاری از این کتابهایش در ایران موجود است. توزان بوزان ساختار نقشه ذهنی را براساس الگو برداری از طبیعت ترسیم کرد و گفت که این ساختار مشابه ساختار درختی است.

در دوران مدرسه و دانشگاه و یا هنگامی که کنکور داشتیم همه ما برای اینکه بعضی درس ها بهتر در ذهنمان جا بگیرد اقدام به خلاصه برداری از دروس می کردیم. حالا برای هر درس نوع خلاصه برداری ممکن بود فرق کند. برای مثال برای دروس ریاضی فرمول نویسی و برای دروس خواندنی نوع نگارش فرق می کرد. روش تونی بوزان هم به نوعی خلاصه نویسی است اما براساس مدل درختی و براساس الگوریتم هایی از نیمکره راست و چپ مغزمان.

همان طور که می دانید مغز ما دارای دو نیمکره راست که بیشتر مفاهیم عشق، علاقه، هنر، خلاقیت و … و نیمکره چپ که بیشتر بر پایه مفاهیمی چون ریاضیات، منطق و … می باشد تشکیل شده است. نقشه ذهنی تونی بوزان که به آن mind map  گفته می شود براساس ترسیم شعاعی است و شما مثل شاخ و برگ درخت اقدام به رسم نقشه ذهنی می کنید. هدف نقشه ذهنی این است که به شما کمک کند مفاهیم راحت تر در ذهن شما ثبت شود، در جلسات خود تصمیم گیری بهتری داشته باشید، برای برنامه ریزی روزانه و هفتگی خودتان برنامه بهتری تنظیم کنید.

برای رسم نقشه ذهنی اول ببینید نقشه ترسیمی خودتان در ذهنتان چقدر وسیع است و سپس براساس آن فضا اختصاص دهید. گاهی شما یک کتاب را می خواهید نقشه ذهنی کنید. خب بهتر است فصل به فصل این کار را انجام دهید یا گاهی صفحات یک فصل زیاد است و در قالب یک برگه نقشه ذهنی جا نمی شود و بهتر است که هر چند صفحه در قالب یک نقشه ذهنی ترسیم شود.

همچنین بهتر است که گاهی اوقات برای مثال هنگامی که از کلمه هواپیما استفاده می کنید عکس شماتیکی از هواپیما داشته باشید.

نقشه ذهنی دارای دسته بندی های متنوعی می باشد که بهتر است برای هر شاخه شما رنگ جداگانه ای اختصاص دهید که این ترکیب رنگهای مختلف می تواند خیلی به کمک شما بیاید.

نقشه ذهنی شامل یک صفحه است که موضوع اصلی در وسط آن عنوان می شود و سپس به شاخه هایی تقسیم می شود و مجددا آن شاخه ها به شاخه های دیگر. نقشه ذهنی دارای این توانایی است که ذهن ما را طبقه بندی نماید تا در زمان مناسب بتوانیم از این اطلاعات ساختاربندی شده استفاده نماییم. همان طور که بیان شد باید سعی کنیم از نوشتن جملات زیاد در شاخه ها بپرهیزیم و تا حد امکان خلاصه عمل کنیم. البته هر چقدر که مطالب خلاصه تر باشد سبب خلاقیت بهتر شما می شود و هنگامی که فرضا شما می خواهید یک فایل صوتی و یا ویدئویی ضبط کنید با یک نگاه کوچک به نقشه ذهنی تمام مطالب در ذهن شما مرور می شود و خلاقیت در شما شکوفا می شود.

معمولا گفته می شود که در نقشه ذهنی فقط تیترها را مشخص کنید. ولی باید گفت این براساس سلیقه شما است و در طی سالیان جدید الگوهای مختلفی به نقشه ذهنی اضافه شده است و نرم افزارهای مختلفی در این راستا آمده اند. ما در دوره تولید محتوای دیجیتال هم به ترسیم نقشه ذهنی روی کاغذ و هم به ترسیم نقشه ذهنی در نرم افزار پرداخته ایم و سعی کردیم که تمام جزئیات گفته شود و براساس ساختاربندی تونی بوزان در

نرم افزار IMind Map به ذکر تمام جزئیات بپردازیم.

پاسخ دهید