نحوه تولید پادکست صوتی

نحوه تولید پادکست صوتی

پادکست یا همان فایل صوتی مدتی است که بسیار فراگیر شده است و با توجه به این موضوع افراد زیادی در پی یادگیری نحوه تولید آن هستند. اما برای تولید یک فایل صوتی خوب که مشتری شما یا مخاطب شما بتواند از آن استفاده نماید نیاز به یک سری تمرین وجود دارد.

برای مثال اول همیشه یک فایل نمونه باید در سایتتان قرار دهید تا مشتری کیفیت پادکست یا فایل صوتی شما را از قبل چک کند. همچنین فرض کنید که می خواهید یک کتاب صوتی ایجاد نمایید.

اکثر افراد ترجیح می دهند مخاطبی که پادکست درست می کند کلمات را شمرده و البته کتابی صحبت نکند. بنابراین افرادی که یک نوشته را از یک کتاب می خوانند دیگر مورد استقبال قرار نمی گیرن.

برای همین نقشه ذهنی را در دوره تولید محتوا قرار دادیم که شما چطور مطالب خودتان را دسته بندی کنید و سپس به ایجاد فایل صوتی بپردازید. در این دوره کاملا به شما مراحل ساخت یک پادکست آموزش داده شده است که چگونه به صدای خود اکو بدهید. چطور در بخش هایی از صدای ما فراز و فرود ایجاد کنید و در جاهایی برای قشنگی کار مکث کنید. از چه سایت هایی برای موزیک پشت صدای خود استفاده کنید و چگونه صدای موزیک را تنظیم نمایید. برای این کار بهترین نرم افزار در این زمینه نرم افزار آداب آدیشن هست که در دوره کاملا وجود دارد و کتاب های صوتی موجود در بخش فروشگاه از این نرم افزار برای تولید محتوا استفاده شده است.

البته در بعضی سایتها برنامه هایی هم برای تقویت صدا قرار داده اند که مثلا اگر می خواهید یک فایل صوتی درست کنید از قبل لازم است که صدای خود را گرم کنید و یا تمرین هایی برای تلفظ بهتر لغات و حروف در نظر گرفته اند.

روند آینده رو نمیشه پیش بینی کرد. چرا که پنج سال پیش تصور نمی شد که پادکست و محتوای صوتی این قدر برای یک کسب و کار مثمر ثمر باشد. برای مثال الان سایتهای مختلف را در زمینه کتابهای صوتی مشاهده می کنید که تقریبا 95 در صد این سایتها 5 سال پیش نبودند و البته باید گفت اگر در زمینه تولید محتوا هستید هر چه سریعتر به فکر ایجاد پادکست باشید تا تاثیر گذاری خود بر مخاطب خود را افزایش دهید.

البته در این بخش با توجه به حجم تولید محتوای منتشر شده می توان گفت که حجم تولید شده بیشتر از ظرفیت مخاطب است و مخاطب با انتخاب های متعددی روبرو است. بنابراین کیفیت تولید محتوا بسیار تاثیر گذار است البته علاوه بر کیفیت، این که مخاطب شما قرار است شما را در کجا پیدا کند مهم است.

اما در شروع کار بهتر است از موبایل خود برای ایجاد فایلهای صوتی استفاده کنید که بازخورد مخاطب را ببینید و سپس از ویس رکوردرهای مختلف که در بازار وجود دارد استفاده کنید. پیشنهاد ما استفاده از ویس رکوردر های مارک سونی است که به راحتی در دیجی کالا می توانید قیمت و ویژگی های آنها را مشاهده کنید.

بعد از این که فایل صوتی خود را ضبط کردین. فرضا از طریق گوشی ضبط انجام شد به محیط ویندوز برده و سپس با نرم افزار آداب آدیشن ویرایش کنید. البته نرم افزارهای مختلف هم برای ویرایش صدا در اندروید و آی او اس وجود دارد اما به نظر ما انجام کار در محیط ویندوز راحت تر است.

یک بار دیگر تاکید می کنیم اگر می خواهید پادکست تهیه کنید، استفاده از نقشه ذهنی را جدی بگیرید چرا که محتوایی که کاملا از روی متن خوانده شود کاملا بدون شور و استیاق و حرارت است و آن تاثیر گذاری را ندارد و مخاطب شما با مشاهده نمونه تست شما دیگر اشتیاقی برای خرید محصول صوتی شما پیدا نمی کند. همچنین می توانید از آهنگ های بی کلامی که همیشه جایزه های خوبی گرفته اند استفاده کنید تا اثر گذاری خود بر مخاطب را فراتر ببرید.

کمال گرایی را دور بیندازید. حتی افراد سخنران حرفه ای هم در پخش زنده خود تپق می زند. اگر در هنگام ضبط فایل صوتی تپق زدید و یا کلمه ای را بد تلفظ کردید نگران نباشید. فقط کافی است جمله را از اول بگویید و سپس در ویرایش اصلاحات را انجام دهید.

در قسمت زیر دو  نمونه از پادکست های صوتی ما را می توانید ببینید.

البته در بخش رادیو پادکست های زیادی قرار داده ایم.

بخش هایی از کتاب صوتی انگشتان طلایی رابرت کیوساکی

بخشی از کتاب صوتی چرا ثروتمندان ثروتمندتر می شوند؟

پاسخ دهید