اصول بازاریابی محتوا (content marketing) چیست؟

اصول بازاریابی محتوا (content marketing) چیست؟

بازاریابی محتوا نوعی بازاریابی است که هدف آن تولید محتوا براساس ویدئو، صوت، اینفوگرافی، کتابهای الکترونیکی و … برای حفظ مشتریان فعلی و به دست آوردن مشتریان جدید است.

بنابراین با توجه به گفته های بالا سه استراتژی برای بازاریابی محتوا تعریف می شود.

 • کمک به فروش بیشتر
 • ایجاد وفاداری بیشتر برای مشتری
 • کاستن قیمتها

تاریخچه بازاریابی براساس محتوا بسیار طولانی است. برای مثال می توان از کمپانی لاستیک سازی میشلن فرانسه نام برد (البته در کشورهای مختلف هم تولید می شود مثل تایلند، چین، انگلستان، اسپانیا و …) که در سال 1900 دفترچه ای 400 صفحه ای برای راهنمایی به رانندگان خودروها ارائه داد. بنابراین می توان گفت که پیش از عصر دیجیتال هم استفاده از این بازاریابی فراگیر بوده است.

اما چرا بازاریابی محتوا در چند وقت اخیر جایگاه بیشتری پیدا کرده است.

می توانیم از سه عامل نام ببریم.

 • با توجه به گسترده اینترنت امروزه هر مشتری می تواند با داشتن یک موبایل دسترسی به دریایی از اطلاعات در زمینه ی خاصی را داشته باشد. بنابراین پیشرفت تکنولوژی و فراگیر شدن اینترنت را می توان یکی از عوامل بیشتر شدن جایگاه بازاریابی محتوا دانست.
 • تولید بازاریابی برای محتوا بسیار ارزان شده است. در گذشته هزینه تبلیغات سنتی بسیار گران بوده است و البته الان هم گران است، مثل تبلیغات در تلویزیون و رادیو و صد البته اثرگذاری قبل خودشان را هم از دست داده اند. بنابراین شما با داشتن یک پیج اینستاگرام و یا یک کانال تلگرام و ابزارهای دیگر… که رایگان ایجاد کرده اید صاحب یک رسانه شده اید که می توانید پیامتان را به مشتری و مخاطب خودتان راحت تر برسانید. بنابراین دومین عامل برای فراگیر شدن آن کمتر شدن قیمت آن نسبت به گذشته است.
 • سومین عامل را می توان در انتخاب وسیع مخاطب و مشتری و لزوم تهیه محتوای اثربخش در بازاریابی محتوا دانست. امروزه انتخاب مشتری محدود نیست بنابراین نیاز به این هست که بتوان با روشهای خاص بازاریابی همچون بازار محتوا به مشتری اطلاعات خوب داد تا منجر به خرید در مشتری شود.

اما چرا در بازاریابی محتوای دیجیتال باید دارای دو استراتژی یکی در وبسایتمان در قالب وبلاگ و دیگری در شبکه های اجتماعی مثل لینکدین، اینستاگران، تلگرام و… باشیم؟

 • برای مثال در خیلی از وبسایتها برای دادن کدهای تخفیف برای خرید از محصولاتشان، اولویتشان را عضویت در کانال تلگرامی یا فالوکردن پیجشان در اینستاگرام می دانند.
 • چندین سال هست که اولویت ها تغییر کرده است. برای مثال در سایتهایی مثل دیجی کالا و سایت های فروش … می بینیم که در سالیان اخیر بخشی به نام وبلاگ در سایتشان ایجاد کرده اند که محتواهای مختلفی را می توان مشاهده نمود. این مطالب سبب افزایش ترافیک در سایت شده و سبب می شوند که این وبسایتها در جستجوی مطالب خیلی راحت تر بالا بیایند و این موضوع می تواند منجر به سئوی بهتر سایت شود. بنابراین می بینید که تولید محتوا خیلی از سایتهای معروف را هم در گیر خود کرده و آن ها برای اینکه از رقبای خود عقب نمانند نیاز به تولید محتوا و همچنین اهمیت بازاریابی محتوا را درک کرده اند و علاوه بر حفظ مشتریان فعلی، به فکر جلب نظر مشتریان جدید هستند.
 • اهمیت تولید محتوا در سایت بسیار بالا هست. شما در نظر بگیرید طبق یک نظرسنجی در آمریکا بیش از 60 درصد افراد هنگامی که محصولی را می خواهند بخرند قبلش به نظرات مردم و همچنین محتوای تولید شده در مورد آن محصول بسیار اهمیت می دهند.
 • همچنین اهمیت شبکه های اجتماعی هم کم نیست. برای مثال افراد زیادی را در شبکه های اجتماعی می بینیم که حتی سایت هم ندارند و از پیج های اینستاگرامی خودشان درآمد زیادی کسب می کنند. منشن گذاری، هشتک مناسب، محتوای مشتری پسند در این شبکه های اجتماعی سبب اثرگذاری بیشتر در مخاطب و مشتری می شود.
 • اما اگر از قدرت شبکه های اجتماعی برای سایتمان استفاده کنیم و یک تعاملی بین آنها ایجاد کنیم. استفاده ترکیبی از سایت و شبکه های اجتماعی باعث افزایش مشتریان، سئوی بهتر سایت، داشتن ترافیک بیشتر برای سایت و وفاداری مشتریان ما می شود. بسته به نوع کسب و کار شما، استراتژی شما می تواند متغیر باشد.
 • لازم است که برای هر شبکه اجتماعی، استراتژی مخصوص به همان شبکه اجتماعی را داشته باشیم و صرفا هر مطلبی را که در یک شبکه قرار دادیم در شبکه اجتماعی دیگر خبر ندهیم. برای مثال شبکه اجتماعی اینستاگرام عکس محور و ویدئو محور است و شبکه اجتماعی مثل تلگرام متن محور است. در شبکه اجتماعی گوگل پلاس برای بهبود سئوی گوگل می توانید از مطالب وبلاگتان استفاده کنید. یا شبکه لینکدین برای معرفی کسب و کارتان و فرصت های شغلی می باشد…

پاسخ دهید