سادگی در بازاریابی چریکی

سادگی در بازاریابی چریکی

بسیاری از راهکارهای بازاریابی افراد را دچار سردرگمی می کند چون خیلی پیچیده هستند. یکی از دلایلی مورد قبول بازاریابی چریکی برای کسب و کارها سادگی آن است. مزیت رقابتی یک بازاریابی چریکی افزایش سرعت عمل و سوددهی کار است.

جواب ساده است اگر بتوانید کاری کنید که خریدار خوشحال به نظر برسد شما به عنوان فروشنده خوشحال هستین. این امر فقط نیازمند کیفیت و خدمات خوب است و زیاد فرآیند پیچیده ای نیست.

برای این منظور باید پنج حرکت فراگیر را ایجاد کنید. این اقدامات را انجام دهید و فکر نکنید که بازاریابی باید عجیب و سخت باشد.

اولین حرکت فراگیر،  گوش دادن است

در اولین حرکت فراگیر کافی است که شما در رسانه های گروهی حضور داشته باشید و

خودتان را در موقعیتهای اجتماعی قرار دهید.

دومین حرکت فراگیر یافتن راه حلی برای مشکل دیگران

دومین حرکت فراگیر برای شما این است که به حل مشکل دیگران بپردازید. ممکن است این کار با ارائه خدمات بهتر ولو با صرف هزینه حل شود. در خدمات ارائه شده مراقب باشید موردی را نادیده نگیرید.

بنجامین دیزرائیلی جمله ای دارد که می گوید اگر با افراد درباره خودشان صحبت کنید آن ها ساعت ها با شما صحبت خواهند کرد. بنابراین گوش دادن و دادن راهکار و خدمات به مردم می تواند بسیار موثر باشد.

سومین حرکت فراگیر در نظر گرفتن هزینه بازاریابی

سومین حرکت فراگیر وقتی است که شما هزینه انجام طرح خودتان را محاسبه می کنید. در اینجا لازم است که هزینه های بازاریابی را نادیده نگیرید و ضرورت بازاریابی را محترم بشمارید.

اگر شما ادعا کنید که تله موش بهتری می سازید، ستاره اقبال روی خوش به شما نشان نمی دهد و باید موش ها در تله موش بیفتند. معنی این جمله این است که شما باید از طریق بازاریابی افراد را به سوی تله های خودتون جذب کنید.

بازاریابی شاه کلید فروش ایده هست و فرار کردن از معرکه نیست بلکه یک راهکار برای فروش است. بنابراین از بازاریابی فرار نکنید و آن را در اولویت قرار دهید.

در دوران پیش از تاریخ بازاریابی بخشی از هزینه کالاها نبود اما امروزه بازاریابی بودجه جداگانه ای را می خواهد و خیلی اوقات در قیمت تمام شده کالا در نظر گرفته می شود. برای مثال بسته به نوع کسب و کار شما انجام تبلیغات در وبسایتها و در مجلات برای کار شما صرفا دارای هزینه هست و در واقع بازاریابی جزئی از روند کار شما هست و نباید فراموش شود.

چهارمین حرکت فراگیر: ارائه خدمات به هر چی که می فروشید و اعتمادسازی

سوالی که مهمه این می باشد که چرا برخی از مردم به  برخی از محصولات اهمیت بیشتری می دهند. بسیاری از این محصولات مسلما برندهای خوب و با کیفیتی هستند. در واقع برند سازی سبب اعتماد می شود و یکی از وظایف اصلی بازاریاب چریک این است که کاری کند که مشتری به پیشنهادهای او اعتماد کند و این همان حرکت چهارم فراگیر به نام اعتمادسازی است.

در حرکت دوم فراگیر توضیح دادیم که حل کردن مشکل مردم بسیار مهم است. با ارائه خدمات بهتر می توان این ویژگی را حل کرد. حرکتهای فراگیر گفته شده تا الان کاملا به هم وابسته و پیوسته هستند و جدا از هم نمی باشند.

برای مثال می توانید با استخدام یک نفر در زمینه ارائه خدمات پس از فروش رایگان که مربوط به حرکت فراگیر دوم می باشد ناخواسته برای حرکت سوم فراگیر بازاریابی کنید و با اعتماد سازی که حرکت چهارم فراگیر است، مشتری جدید کنید. با انجام این کار به یک بازاریاب چریک سطح اول تبدیل می شوید. یادتان باشد خدمات چیز جدیدی نیست و آن چیزی هست که مشتری می خواهد.

حرکت پنجم فراگیر: بدست آوردن سود

حرکت پنجم فراگیر موضوعی است که در کل بازاریابی چریکی درباره اش صحبت می شود و آن میزان سود است که پس از کسر هزینه ها برای شما باقی می ماند. صحبت راجبه میزان خرید و فروش نیست.

فرقی مسلما برای شما ندارد که میزان ارقام دیگر در کسب و کار شما چقدر درخشان باشد بلکه این میزان سود است که باید درخشان باشد که بتوانید کسب و کارتان را حفظ کنید و به ارائه خدمات بهتر بپردازید و بتوانید سرمایه گذار جذب کنید.

این وظیفه شما هست که سود را هر ساله رشد دهید و سود شما هست که میزان موفقیت شما را منعکس می کند و نه چیز دیگر. بنابراین کسب درآمد باید یکی از اولویت های اصلی شما در هر کسب و کاری باشد.

 پنج حرکت فراگیر در بازاریابی به صورت تیتروار 

  • گوش دادن
  • حل کردن مشکل مردم با هزینه
  • در نظر گرفتن هزینه بازاریابی
  • ارائه خدمات به هر چی که می فروشید و اعتمادسازی
  • سود مهم است

پاسخ دهید